Renesance se dotkla všech aspektů umění a kultury v Evropě, samozřejmě nutně ovlivnila i oblečení.

Historici se většinou shodují na tom, že se renesance zrodila v Itálii, ve Florencii, během 15. století a postupně se rozšířila do ostatních zemí Evropy. Vedoucí slovo v renesanční módě měla rostoucí nádhera evropských dvorů v Itálii, Francii, Německu a zvlášť ve Španělsku. Výrazné prvky národního stylu byly přitažlivé pro dvořany, kteří se snažili své oblečení odlišit od oděvů jiných národností. Platilo to zvlášť v Anglii, kde tím proslul dvůr Alžběty I.

Oděvy dámské

Oděvy šlechtické

Ženský oděv zdůrazňoval přirozený tvar těla s nenásilně vyznačeným pasem, sukně byla složena do širokých a bohatých záhybů. Těsný živůtek byl dekoltován do čtverce nebo kruhovitě a prvně se tento oděv střihem dělil na živůtek a dlouhou sukni. Původně jednoduchý přiléhavý rukáv se později rozstřihl k získání pohodlí, ale i bohatosti. Přes tento oděv se nosil ještě další, který byl bez rukávů, s otevřeným předním dílem a podobal se kabátu. Důležitým doplňkem byl kapesník a vějíř, oblíbené byly zlaté řetězy a náhrdelníky velké hmotnosti.

Wordpress Gallery Plugin Free

 

Oděvy pánské

Šlechtické oděvy

Oděv muže se skládal z krátkého pláště s koženým lemováním a prostřiženými rukávy. Disponují nákladnými a krásnými tkaninami (brokáty, samety, hedvábím). Sahal ke kolenům, ale byl i kratší, takže odhaloval přiléhavé výstřední nohavice. Jiným typem, oděvu byl plášť se všitými rukávy a širokým límcem, sahajícím až po paty.

Wordpress Gallery Plugin Free