Baroko bylo v oblasti odívání obdobím změn. V době rokoka se každá správná šlechtična musela podřídit ideálu krásy, módním trendům a požadavkům krásy, alespoň v případě, vypravila-li se do společnosti.

Baroko

Oděvní styly, zvlášť dámské, prošly v tomto období mnoha změnami, a převratné byly také změny v oděvním průmyslu. Jednou z nich, která trvale ovlivnila právě oblast odívání, bylo uplatňování hlediska pohlaví ve společnosti, která starost o módu připisovala především ženám.

Moderní pánské oblečení se začalo vyvíjet kolem roku 1666, kdy jak anglický, tak francouzský dvůr přijaly to, co se nakonec stalo třídílným oblekem: kabát či sako, vesta či kazajka a spodky (později kalhoty). Krátce na to se dámské odívaní začalo vyvíjet směrem, který je od pánského oblečení odděloval ještě více než předtím. Dříve pánští krejčí běžně šili pro obě pohlaví, ale asi od roku 1670 patřila výroba dámských šatů s výjimkou jezdeckých oděvů stále více ženám, švadlenám a byly patrné značné kontrasty mezi dámskou a pánskou siluetou a používáním látek a ozdob.

Rokoko

Panstvo si pořizovalo bílé paruky, opravovala a zamaskovávalo všechny nedostatky, krášlilo a ženy používaly šněrovačky, honosily se krinolínami vyzdobenými stuhami, krajkami, zlatým a stříbrným vyšíváním šitých z brokátu, lyonského hedvábí. Vše doplňovaly střevíčky z atlasu, brokátu, hedvábí, sametu, na vysokém podpatku zdobené krajkou.

Pánové v době rokoka, pokud chtěli jít s módou, museli nosit úzké kalhoty, bílé punčochy a boty zdobené pentlemi či tepanými sponami. Jejich nejčastěji saténové kabáty, které byly ze spod na okrajích vyztuženy kosticemi, aby odstávaly, měly většinou bílou, světle modrou nebo růžovou barvu. I muži nosili paruku, kterou si dokonce přepudrovávali, a přikrášlovali ji různými lokýnkami a vzadu svazovali stuhou.

Z doby rokoka pochází také výraz negližé, který označoval méně formální společenské oblečení, ve kterém dámy přijímaly hosty. Tvořila jej nařasená splývající sukně, volná šněrovačka, tenký plášť přehozený přes ramena a třírohý šátek zakrývající výstřih.