Móda 50. let 20. století

V 50.letech se nosily rozšiřující se šaty ve tvaru písmene A nebo zužující se sukně ve tvaru Y. Zdůrazňuje se vosí pas, široké boky a velká ňadra. Nosí se kostýmky, živůtky, vysoké podpatky a peleríny. V USA se objevují první kožené bundy a od 40. let se nosí džíny. Z módy 50. let v Evropě dýchá sešněrovanost a uniformita. Vzhledem k politické situaci je to pochopitelné.

Móda 60. let 20. století

Móda 60. let byla ovlivněná hnutím hippies. V módě panovala naprostá svoboda a cílem bylo především šokovat. Nosily se minisukně, ženy i muži nosily dlouhé rozevláté vlasy, které symbolizovaly svobodu a nespoutanost. Ženy začaly nosit vyzývavé oblečení. Éra hippies přinesla do módy barevné tuniky, květinové vzory, rozevláté košile, přívěsky a korálky, Etno prvky, zvonové nohavice i rukávy. Nosily se boty na širokém podpatku, tzv. brikety. Typická byla unisexová móda, stejné prvky v oblékání pro muže i pro ženy. Nosily se výrazně nalíčené oči se silnými linkami proti výraznému líčení rtů v letech minulých.

Móda 70. let 20. století

Móda 70.let se vyznačuje barevnými vzorovanými materiály, velice populární jsou džíny. Kromě minisukní se nosily také krátké šortky, rozšířené sukně v délce ke kolenům nebo dlouhé propínací sukně s vysokými šněrovacími botami. Hodně se používaly umělé neprodyšné materiály, ženy nosily safari sáčka, vyšívané tuniky, muži barevné košile. Na Západě řádí Sex Pistols a objevují se prvky punkové módy.

Móda 80. let 20. století

Pro módu 80. let jsou typické džínové bundy, mrkváče (kalhoty široké v pase a zúžené u kotníků), plísňáky (vyšisované kalhoty vzhledem připomínající plíseň), krátké široké sukně, leginy, ponožky v lodičkách, bundičky do pasu, propínací svetry, sáčka s vycpávkami, křiklavě růžová, zelená nebo žlutá barva, zdůrazněný útlý pas či vysoký pas u džín či kalhot. Oblíbené jsou zvířecí motivy, hadí kůže, zebří či leopardí vzory. Typické jsou také netopýří rukávy a turecké kalhoty. Make up je velice nápadný, dominují výrazné barevné oční stíny a růžově perleťové rtěnky. V neposlední řadě frčí punková móda a zavírací špendlíky.

Wordpress Gallery Plugin Free