V rámci komentovaných prohlídek Vám odborní průvodci poskytnou jiný pohled na známá místa a objekty, dozvíte se zajímavé informace. Každá prohlídka je jiná, ale všechny Vám zaručují mimořádný zážitek a přiblížení míst a objektů tak, jak byste je při samostatné návštěvě nezažili.

Připraveno je pro Vás 6 témat prohlídek v celkem 15 časech s celkovou kapacitou 460 míst.

Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2, České Budějovice.

1. Prohlídka českobudějovické radnice s kostýmovaným průvodcem

Prohlídky v 9:30 / 10:30 / 11:30 / 13:30 / 14:30 /15:30 hod. Délka 55 minut, kapacita 25 osob. Sraz na radničním nádvoří.

Návštěvníci prohlídky se s kostýmovaným průvodcem podívají na místa, kam se veřejnost dostane jen při mimořádných příležitostech. Seznámí se nejen se stavebním vývojem této dominanty Budějovic, ale zavítají též do obřadní síně i na střechu radnice, aby si připomněli významné osobnosti, které ovlivnili její vzhled i fungování.

2. Dominikánský klášter napříč staletími aneb kdo všechno ovlivnil jeho podobu – Ing. Jiří Míchal

Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátky v 9:00 a 11:30 hod. Sraz před hlavním vstupem do kláštera – Piaristické náměstí.

Se zdejším kostelníkem a znalcem místní historie panem Jiřím Míchalem si během prohlídky nově opraveného kláštera připomeneme zajímavé osobnosti napříč staletími, které pod svou střechou kdy klášter hostil.

3. Anton Erhard Martinelli a jeho přestavba radnice – Mgr. Hynek Látal, Ph.D.

Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 15:00 hod. Sraz na radničním nádvoří.

V první třetině 18. století byl stav radnice po více než stoletém užívání tak žalostný, že se městská rada rozhodla uskutečnit její rozsáhlou přestavbu. Vybrala si dvorního stavitele knížete Adama Františka ze Schwarzenbergu Antona Erharda Martinelliho. Nejen o něm, ale i přestavbě radnice v duchu baroka si budeme povídat s historikem umění panem Hynkem Látalem.

4. Eggertova vila – Mgr. Ivo Kareš

Délka 60 minut. Kapacita 30 osob. Začátek v 9:00 hod. Sraz před budovou JVK, Na Sadech 1856/27.

V roce 1859 si nechal v dnešní třídě Na Sadech postavit majitel tuhových dolů, obchodník a stavebník Anton Eggert klasicistní vilu. Jakého si vybral stavitele, jak vilu koupila Českobudějovická záložna a jak se dostal do rukou Jihočeské vědecké knihovny se dozvíte při její prohlídce.

5. Ferdinad Hoch, zakladatel rodinné firmy – Vlastimil Hoch, Milan Binder

Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 10:30 hod. Sraz před budovou Špalíčku, Vltavské nábř. 688/3.

Ferdinand Hoch vyráběl reklamy všeho druhu a položil tak základy rodinné firmě, která funguje dodnes. Pan Milan Binder Vás pak prostřednictvím dobových fotografií seznámí s historií této firmy. Statek čp.1 postavený již v roce 1369 je předchůdcem moderního a multifunkčního objektu CAMPUS HOCH ŠPALÍČEK, jehož přestavbou si splnil svůj sen pokračovatel rodinné tradice pan Vlastimil Hoch, který Vás domem provede.

6. Prohlídka Kendeho vily – Ing. arch. Vladimír Musil, Milan Binder

Délka 45 minut. Kapacita 20 osob. Začátky v 13:00 / 14:00 / 15:00 / 16:00 hod. Sraz před vilou Otakarova 9.

Prohlídněte si prvorepublikovou Kendeho vilu, kterou město České Budějovice v loňském roce zakoupilo a zachránilo ji tak před zbouráním.  Během prohlídek budete moci nahlédnout do zahrady, sklepa a reprezentační vstupní haly se salónem v přízemí. Dozvíte se mnohé nejen o architektuře vily a jejím vybavení, ale i o životních příbězích jejích obyvatel. Ve 13:00 hod. Vás vilou provede budějovický patriot Milan Binder. Na architekta Vladimíra Musila se můžete těšit od 14:00, 15:00 a 16:00 hod.