Během pěti různých přednášek se například dozvíte o pohledu archivářů na osobnosti města, přiblížíme Vám rod Daublebských ze Sternecku, prvního ředitele Gymnázia Česká a mnoho dalšího. Každá přednáška trvá 60 minut, celkem Vám tak nabízíme téměř 5 hodin jedinečných informací.

Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2, České Budějovice

1. Osobnosti města pohledem archivářů – PhDr. Daniel Kovář

Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 10:00 hod. Sraz před Státním okresním archivem, Rudolfovská 40

Město České Budějovice je bohaté na slavné osobnosti, které tu žily, tvořily a pracovaly. Co nám o nich vyprávějí listinné materiály uložené v archivu města, nám během přednášky přiblíží jeho ředitel pan doktor Daniel Kovář, který krom letopočtů jistě vyhledá i nějaké ty perličky o jejich životě.

2. Gymnázium Česká a jeho první ředitel Dr. Matthias Koch – Mgr. Antonín Sekyrka

Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 11:00 hod. Sraz před budovou Gymnázia, Česká 64.

Životní cestu svého předchůdce, prvního ředitele Dr. Matthiase Kocha, nám přímo v budově Gymnázia Česká přiblíží jeho současný ředitel pan Mgr. Antonín Sekyrka. Nouze nebude ani o další významné studenty tohoto vzdělávacího ústavu, kteří zde v průběhu více jak 120 let studovali. Uvidíte i bustu jednoho z nich, který byl dokonce z gymnázia vyloučen. Budete se divit, jak je to dnes známá osobnost.

3. Rod Daublebských ze Sternecku a jeho úloha v historii města – Mgr. Tomáš Sterneck, Ph.D.

Délka 60 minut. Kapacita 200 osob. Začátek ve 12:00 hod. Sraz před Bio Kotva, Lidická 2110.

Nejen o historii rodu Daublebských ze Sternecku a jeho slavných představitelích nám bude vyprávět autor mnoha historických knih pan Mgr. Tomáš Sterneck, Ph.D. Jeho prapředek František Eusebius zastával v Budějovicích úřad purkmistra v době napoleonských válek a svým osobním nasazením uchránil město od značných škod.

4. Náš dům na budějovickém Pražském předměstí a jeho obyvatelé – Mgr. Petr Pavelec, Ph.D.

Délka 60 minut. Kapacita 200 osob. Začátek ve 14:00 hod. Sraz před Bio Kotva, Lidická 2110

Když se ředitel NPÚ pan Petr Pavelec nastěhoval do činžovního domu na rohu Kostelní a Skuherského ulice postaveného roku 1884 českobudějovickým stavitelem Jakobem Stabernakem, ještě netušil, kolik slavných osobností v tomto domě před ním žilo. Nejen, že svému bytu vrátil jeho původní krásu 19. století, ale při bádání v archivech, se mu začaly na pozadí dějin z přelomu 19. a 20. století objevovat zajímavé životní příběhy.  Malíř Jan Bulíř či konzervátor c. a k. Centrální komise – Josef Braniš jsou jen někteří z těch osobností, jejichž osudy a život si přiblížíme. Zjistíte, že o náhody zde nebyla nouze.

5. Pohřby budějovických měšťanů očima archeologa – Mgr. Zuzana Thomová

Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 15:00 hod. Sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Dovede archeologický průzkum bývalého hřbitova vedle katedrály sv. Mikuláše a na Piaristickém náměstí zodpovědět všechny otázky archeologů o životě budějovických měšťanů? Na to se budeme moci zeptat přímo té která byla u jejich průzkumů – archeoložky Jih. muzea, paní Zuzany Thomové.