Volně přístupné objekty Vám nabízí možnost prohlédnout si místa aniž byste si dopředu museli rezervovat vstupenku a kapacita objektů není omezená. Zároveň jsou dané objekty bez odborného výkladu. Zveme Vás tímto na návštěvu Jihočeského muzea, kde můžete shlédnout aktuální výstavy. Z prostor bývalé kavárny Perla si vychutnejte krásné výhledy na město, prohlédněte si výstavní prostory tiskárny Karmášek a odpočiňte si při shlédnutí sledu filmových reportáží o přeměně města v 2. polovině 20. století. Přeneste se do 70. let 20. století a zavzpomínejte v retro koutku při dobové hudbě na to, co jsme tehdy měli všichni doma.

1. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích – aktuální výstavní expozice – Dukelská 1

Od 9:00 do 17:00 hodin

  • Stálá přírodovědná, archeologická a národopisná expozice oceněna titulem Muzejní výstava roku v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 
  • Stálá expozice Příběh města Českých Budějovic  
  • ŠKODA – automobily na plakátech a v prospektech (1945–2022)   

 2. Koldům – Bývalá kavárna Perla – Pražská 19

Od 10:00 do 17:00 hodin 

Výstava Milana Bindera „Bohumil Böhm a Č. Budějovice“ 

Pamětníci jistě rádi zavzpomínají na krásné chvíle strávené v kavárně Perla s neopakovatelným výhledem na České Budějovice. Vyjeďte výtahem až nahoru a setkejte se s budějovickým patriotem a znalcem historie, panem Milanem Binderem a prostřednictvím fotografií z jeho archivu si připomeňte architekty Bohumila Böhma, Jaroslava Škardu či Bohumila Jarolíma, kteří do objektu Koldomu promítli vliv bruselského stylu. Stejně byly ztvárněny i interiéry restaurace, kavárny a kina. Na fotografiích uvidíte i významné počiny architektury 60. a 70. let 20. století a jejich tvůrce. Přijďte využít jednu z posledních možností, jak toto unikátní místo navštívit, od června 2023 má pro Perlu českobudějovická radnice nové využití. 

3. Tiskárna Karmášek – K. Weise 2619

Od 9:00 do 17:00 hodin 

Výstava Milana Bindera – „Architektura 60. a 70. let 20. století nejen od architekta Bohumila Böhma“.

Navštivte unikátní výstavní prostor v prvním patře, jehož vnější plášť tvoří netradičně použité ocelové pláty štětovnic doplněné pororoštem a velkou vrtulí směřující do dvora a prostřednictvím historických fotografií ze sbírky budějovického patriota a fotografa Milana Bindera si připomeňte velkolepou nejen panelákovou výstavbu v 60. a 70. letech minulého století.  

4. Biograf Kotva – promítání historických filmových týdeníků z 60. – 70. let 20. století – Lidická třída 2110

 Od 13:00 do 16:00 hodin

Stavba architekta Karla Chocholy z roku 1928 je sice o něco starší, než je letošní téma dne památek. Pojďte si však připomenout v Biografu Kotva „staré časy“ kina Čas, které fungovalo na Lannově třídě. Kino, do kterého jste mohli přijít kdykoliv bez ohledu na začátek promítání. Stejně tak zde, když do kina přijdete v čase mezi 13:00 a 16:00 hodinou, pohodlně se usadíte a bude sledovat cca. 20 minutový sled krátkých filmových reportáží, zveřejněných na digitální Encyklopedii města ČB, které s laskavým svolením pana PhDr. Jiřího Kopáčka ze společnosti NEBE můžeme promítat vám, budějovickým patriotům. Podíváme se např. na stavbu Koldomu, budování paneláku s názvem Experiment, nahlédneme do tužkárny Koh-i-noor či na stavbu budějovických sídlišť. A až vás to přestane bavit, zajděte si na kávu či zákusek do zdejší kavárny.   

Ve 12:00 hodin se můžete těšit na přednášku budějovického patriota a sběratele pana Milana Bindera, který Vám na spoustě dobových fotografií přiblíží slávu budějovických biografů, nejen v 60. a 70. letech 20. století. Více informací viz. kapitola Přednášky

5. Žižkárna – Retro výstava „To jsme měli doma“ – Žižkova tř. 171/28

Od 10:30 do 17:00 hodin

Návrat do 70. let minulého století nás čeká v bývalých Žižkových kasárnách. Retro koutek s kavárnou a dobovou hudbou o kterou se postará DJ Dave Pouštěč. Přijďte zavzpomínat na své dětství prostřednictvím věcí, které jste mívali doma. Chybět nebude ani ukázka dobové módy, nábytku a starých časopisů.

Wordpress Gallery Plugin Free